בהמשך ישיר לנושא של עבירות ללא קורבן עליהן כתבתי במאמר נפרד, בחרתי לכתוב על נושא ההתמכרויות. אף שהתמכרויות נובעות לרוב ממעשיו של האדם עצמו, קרי, אין לכאורה קורבן למעשיו פרט לו עצמו, מדובר בבעיה ששואבת אליה לא רק את המכור עצמו, אלא את כל סביבתו. התמכרויות הן תופעה שפושה בכל מקום בו ישנם בני אדם, מאז ועולם. הן אינן פוסחות על שום דת, לאום, מעמד, מין או כל נושא אחר שנוטים לפיו לסווג ולקטלג אנשים. ההתמכרויות הנפוצות ביותר הן בתחום הסמים, האלכוהול, המין וההימורים. קיימות כמובן התמכרויות שאינן מתקשרות לעולם הפלילי, אך הן נובעות מאותו מקור פסיכולוגי שמביא אדם לכדי התמכרות.

התמכרויות והדין הפלילי

       אף שדיני העונשין אינם עוסק ישירות בהתמכרויות וגם אינו אוסר אותן, ואף שהתחומים שבהם לאנשים יש נטייה לפתח התמכרויות אינם בהכרח ממכרים כל מי שמתנסה בהם, יש קשר הדוק בין התמכרויות לבין הדין הפלילי. להלן דוגמאות נפוצות לקשר בין השניים: 

השלכות פליליות של התמכרויות

      היות שאדם מכור מצוי במצב שאינו רצוני, לפחות במידה מסוימת, לעיתים קרובות הוא עלול לבצע פעולות בעלות אופי פלילי, במטרה לאפשר את המשך ההתמכרות שלו. לדוגמה, אדם המעוניין להשיג סם, מעבר לעובדה שהוא משתמש בסם המוגדר כמסוכן, שזו פעולה בלתי חוקית כלשעצמה, הוא לעיתים קרובות מגיע למצב שעליו לגנוב או לשדוד כדי שיוכל לממן את הסם. מצב דומה עלול לקרות בנושא הימורים – כאשר מכור להימורים מוצא את עצמו מידרדר אל תהומות שבהם הוא חסר כל או על סף חוסר כל, הוא עלול להביא את עצמו לכדי פשעים חמורים במטרה לכסות את חובותיו.

     נראה כי סכנה זו, שההתמכרות טומנת בחובה, היא החמורה ביותר. כלומר, הבעיה היא לאו דווקא עצם ההתמכרות, אלא המחיר שהמכור מוכן לשלם גם בעצמו וגם באמצעות סביבתו, על מנת “לתחזק” את המשך ההתמכרות, מתוך המקום הבלתי נשלט בו הוא מצוי.

מספר עצות פרקטיות

  1. מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי כאשר פועלים בתחום מן התחומים שאוזכרו לעיל, וקיים חשש ולו הקל ביותר לפלילים. המטרה אינה להיוועץ בעורך הדין לצורך תכנון הפעולות הפליליות, שכן הדבר אסור מבחינת עורך הדין. המטרה היא להבין אם הפעולות שהתבצעו עד כה הן פליליות, ואם כן, כיצד ניתן, אולי, לפעול אחרת, במסגרת החוק.
  2. אם התמכרות כלשהי הובילה לכך שאתם או קרובכם נקראים לתחנת משטרה לחקירה פלילית, או חלילה נעצרים ועומדים לפני חקירה, חשוב ביותר ליצור בדחיפות קשר עם עורך דין פלילי שזהו תחום התמחותו, שייעץ לכם לפני שהחקירה מתחילה, וילווה אתכם לכל אורך ההליך. ייעוץ והכוונה נכונים יכולים להיות ההבדל בין תיק פתוח לתיק סגור, ובין מאסר לשחרור.
  3. משפחות של מכורים נחשפות לא אחת למעשיהם הפליליים. מומלץ במצב כזה לשוחח עם עורך דין פלילי, על מנת להבין את ההשלכות האפשריות של המעשים. במקביל, כדאי לקבל מעורך הדין עצה בעניין גורמי המעטפת שאיתם ניתן ליצור קשר על מנת למזער נזקים הכי מוקדם שניתן, כך שגם אם הפעולות של המכור ידרדרו או הדרדרו לפלילים, ניתן יהיה להביאו להליך במצב טוב יחסית, שיאפשר להתחשב בו.

סיכום

     התמכרויות הן תופעה פסיכולוגית¯נוירולוגית, ובבסיסן הן לאו דווקא קשורות לעולם הפלילי. הקשר לעולם הפלילי יכול להיות ישיר ויכול להיות עקיף – הקשר הישיר הוא האיסור עליו עובר המכור כאשר הוא חוזר ומבצע פעולה אסורה (מהמר בניגוד לחוק, צורך סמים אסורים) ואילו הקשר העקיף הוא העבירות הפליליות שאליהן מידרדר המכור במטרה לאפשר את המשך ההתמכרות (גניבה, שוד, רצח). כאשר אדם מודע לנטיות התמכרותיות הקיימות בו, מוטב שיפנה לעזרת גורמים טיפוליים בשלבים מוקדמים, ולא יגיע למצב בו הוא משלם מחיר כפול – במישור הפלילי ובמישור האישי. חשוב מאוד להסתייע בעורך דין פלילי כאשר יש חשש לפלילים, או כאשר נתקלים בפועל בסיטואציה פלילית כגון, חקירה או מעצר.

 

*אין לראות במאמר זה משום ייעוץ משפטי או סיוע משפטי.

054-2002696 | 074-7502696

(פקס) 074-7302696

office@leshem-cl.co.il

leshem-cl.co.il

שד’ שאול המלך 39, בית הדר דפנה, תל אביב

כתיבת תגובה